Pytania i odpowiedzi o Masonerii

W pierwszej kolejności, zainteresowany winien spełniać warunki, o których mowa w Konstytucji WLNP (hiperłącze). Każdy kandydat powinien mieć dwóch wprowadzających, tj. Braci, którzy poznawszy aplikującego są gotowi za niego poręczyć. Jeśli nie znasz żadnych czynnych wolnomularzy – możesz przesłać swój życiorys wraz z listem motywacyjnym, w którym wyłożysz powody skłaniające Cię do przystąpienia do wolnomularstwa. Na ich podstawie zgłosi się dwóch Braci gotowych wpierw bliżej Cię, a następnie ręczyć za Ciebie w Loży. O tym zaś, czy ubiegający się o przyjęcie zostanie zaakceptowany, ostatecznie decyduje zgromadzenie Loży.

Wolnomularzem może zostać światowy dopiero po ukończeniu 25 roku życia. Wyjątek czyni się dla synów Wolnych Mularzy w stopniu Mistrza, którzy mogą być inicjowani po ukończeniu 21 roku życia.

Nie. Wolnomularstwo nakazuje swym członkom respektować przekonania i wiarę bliźnich. Nie narzuca Braciom żadnych wierzeń religijnych i żadnych nie wzbrania. Wymaga jedynie, by były one szczere i nie sprzeciwiały się jego podstawowym założeniom.

Nie. Z przynależnością do wolnomularstwa wiąże się jednak obowiązek uiszczania składek członkowskich. Ich wysokość nie odbiega od opłat spotykanych w innych organizacjach opartych na zasadzie członkostwa.

W Loży nic nie dzieje się „tu i teraz”. Bracia wprowadzający też potrzebują chwili, by odpowiednio poznać kandydata. Dlatego proces kandydacki jest stosunkowo długi. Od momentu zgłoszenia do inicjacji mija średnio od 6 do 12 miesięcy.

Nie. Wolnomularstwo jest wspólnotą ponadwyznaniową i w swym gronie zabrania wszelkich dyskusji lub polemik na tematy religijne. Od kandydatów oczekuje jednak wiary w siłę wyższą i z szacunkiem odnosi się do wszystkich przekonań religijnych

Samo pojęcie „Loża” może oznaczać miejsce spotkań wolnomularzy, a także podstawową jednostkę organizacji Masonerii. Loże powstają w określonym mieście i uzyskują od swojej Obediencji (w naszym przypadku jest to Wielka Loża Narodowa Polski) kolejny numer. Lista Lóż skupionych w WLNP znajduje się tutaj.

Tak. Natomiast kandydatom wolno starać się o przyjęcie do tylko jednej Loży.

Dokładny przebieg spotkania lożowego objęty jest tajemnicą. W jego trakcie odbywa się rodzaj inscenizacji rozpisanego na role świeckiego rytuału, a także prezentowane są referaty dotyczące różnorodnych tematów: od historii i symboliki ruchu, poprzez zagadnienia filozoficzne, aż po literaturę.

Wolnomularzom absolutnie nie wolno ujawniać przebiegu spotkań oraz tożsamości innych Braci, o ile nie uzyskali na to od nich wyraźnej zgody.

1. Wolnomularstwo jest braterskim związkiem inicjacyjnym, który za swój fundament ma wiarę w Boga, Wielkiego Budownika Wszechświata.

2. Wolnomularstwo opiera się na Dawnych Obowiązkach i Landmarkach oraz respektuje inne tradycje właściwe dla Zakonu, szczególnie zaś te, które dotyczą regularności jego Jurysdykcji. 

3. Wolnomularstwo jest Zakonem, do którego należeć mogą wyłącznie osoby wolne, niezależne i dobrych obyczajów, które zobowiązują się wypełniać ideały Pokoju, Miłości i Braterstwa. 

4. Wolnomularstwo ma na celu doskonalenie moralne jego członków, a poprzez nich doskonalenie całej Ludzkości. 

5. Wolnomularstwo nakazuje swym członkom skrupulatne stosowanie rytuałów i symboli, oraz właściwych tylko jemu, środków duchowych i inicjacyjnych, prowadzących do osiągnięcia Wiedzy i Prawdy. 

6. Wolnomularstwo nakazuje swym członkom respektować przekonania i wiarę bliźnich. W swym gronie zabrania wszelkich dyskusji lub polemik politycznych i religijnych. Dzięki temu może pozostawać stałym i pewnym Centrum Braterskiego Związku, w którym panuje zrozumienie, tolerancja oraz owocna harmonia pomiędzy ludźmi, trudna do osiągnięcia w innych warunkach. 

7. Wolni Mularze gromadzą się poza zasięgiem świata profanów, w lożach, w których zawsze obecne są i widoczne trzy Wielkie Światła Zakonu, Księga Świętego Prawa, Węgielnica i Cyrkiel – aby pracować rytualnie, godnie, gorliwie i zgodnie z zasadami przepisanymi w Konstytucji i Regulaminie Obediencji.

8. Wolni Mularze składają przysięgę na Księgę Świętego Prawa; dlatego przysięga ta posiada charakter wzniosły, uświęcony i niepodważalny w jej trwaniu. 

9. Wolni Mularze mogą przyjąć do swych lóż wyłącznie osoby pełnoletnie, prawe i dyskretne, będące ludźmi honoru, wysoko ceniące swe miano Brata Wolnego Mularza, zdolne ocenić możliwości innych ludzi oraz nieskończonych sił Wieczności. 

10. Wolni Mularze kultywują w swych Lożach Miłość Ojczyzny, poszanowanie Prawa i szacunek dla konstytucyjnej władzy. Uznają i honorują pracę we wszystkich jej formach jako najwyższy obowiązek istoty ludzkiej. 

11. Wolni Mularze dają innym ludziom aktywny przykład swym stosownym zachowaniem, dzięki czemu Zakon promieniuje na zewnątrz. Czynią to wszakże z zachowaniem tajemnicy wolnomularskiej. 

12. Wolni Mularze winni są, w sposób honorowy, okazywać sobie wzajemną pomoc i obronę braterską, nawet z narażeniem własnego życia. Kultywują sztukę zachowania spokoju i równowagi we wszystkich sytuacjach. 

Zasady powyższe przyjęte zostały przez główny, zwany regularnym nurt wolnomularstwa, wywodzący się z tradycji najstarszej organizacji wolnomularskiej świata – Wielkiej Loży Anglii. W 1991 roku uznane zostały przez odrodzoną Wielką Lożę Narodową Polski. Wzmiankowane w artykule 2 Dawne Obowiązki to kanon przepisów i zwyczajów utrwalonych w angielskich Konstytucjach stowarzyszenia wolnych mularzy z 1723 i 1738 roku. Landmarkami z kolei nazywane są narodowe lub lokalne tradycje wolnomularskie, akceptowane w masonerii regularnej.

Dla kandydatów

Sprawdź jak wygląda proces rekrutacji

Nasza historia

Poznaj historię katowickiej loży „Silesia”

Masoneria

Kim jesteśmy
i nasze wartości

Literatura

Poznaj polecaną
literaturę